فضیلت و خواص سوره انسان ، آثار و برکات آن

سامانه تلاوت آیات وحی

فضیلت و خواص سوره انسان ، آثار و برکات آن
فضیلت و خواص سوره انسان ؛
سوره «انسان» یا «دهر» یا «هل أتی»  هفتاد و ششمین سوره قرآن کریم است که مدنی و 31 آیه دارد
.

شأن نزول این سوره از امام باقر علیه السلام روایت شده است: امام حسن و امام حسین علیهم السلام در دوران کودکی بیمار شدند پیامبر صلی الله علیه و اله وسلم از آنها عیادت کرد و به امام علی علیه السلام فرمود: ای ابالحسن اگر برای فرزندانت نذری کنی خداوند به ایشان عافیت می بخشد.

امام علی علیه السلام و فاطمه سلام الله علیها و فضه نذر کردند که سه روز روزه بگیرند تا بیماری حسنین شفا یابد. در روز اول هنگام افطار مسکینی به در خانه آمد و تقاضای غذا کرد. ایشان غذای خود را به او دادند. روز دوم هنگام افطار یتیم و روز سوم اسیری به در خانه آمدند و آنها غذای خود را به آنها دادند . روز بیست و پنجم ماه ذی الحجه بود که سوره هل أتی بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم نازل شد .

رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم در فضیلت این سوره فرمودند : هر کس سوره انسان را قرائت نماید پاداش او بهشت و حوریان بهشتی خواهد بود .

امام صادق علیه السلام نیز فرمودند : هر که سوره انسان را قرائت نماید خداوند او را با تعداد زیادی از حوریان بهشتی تزویج نماید و در سرای باقی با پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم خواهد بود .

در سیره امام رضا علیه السلام آمده است : ایشان در نماز صبح روز دوشنبه و پنجشنبه در رکعت اول سوره حمد و انسان و در رکعت دوم بعد از حمد سوره غاشیه را قرائت می نمود و می فرمود : هر کس در نماز صبح روز دوشنبه و پنجشنبه اینگونه نماز بخواند ، خداوند در این دو روز ایشان را از شرور در امان می دارد .

امام صادق علیه السلام همچنین فرمودنده اند : من ضامنم برای هر یک از شیعیانم که در نماز صبح روز پنجشنبه سوره انسان را بخواند و اگر در آن شب یا روز بمیرد با امنیت و بدون حساب از گناهانی که انجام داده وارد بهشت می شود و دیوان حسابرسی برای او باز نمی شود و در قبر از او پرسشی نخواهد شد و اگر زنده بود در حفظ و امان الهی است و آفات دنیا از او برداشته می شود و چیزی از جنبنده های زمینی تا پنجشنبه بعد به او آسیبی نمی رساند .

آثار و برکات سوره ؛

* موجب قدرت روح، اعصاب، قلب

از رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم نقل شده است: هر کس بر قرائت سوره انسان مداومت ورزد اگر روحش ضعیف باشد دارای قدرت روحی می شود و اگر این سوره را بنویسند و پس از شستن، آب شسته شده آن را بنوشند برای درد قلب سودمند است و تنش سلامت می یابد و بیماری هایش خوب می شود .

امام جعفر صادق علیه السلام نیز فرمودند : قرائت سوره انسان موجب تقویت و نیرومندی روح و قوی شدن اعصاب و آرامش یافتن اضطراب مفید است و اگر کسی که در قرائت آن ضعیف است و نمی تواند آن را بخواند این سوره را بنویسد و پس از شستن آب آن را بنوشد از ضعف نفس جلوگیری می کند و نتیجه بخش است .

__________________

پی نوشت:

(1)  درمان با قرآن، ص133

(2)مناقب آل ابی طالب، ج3، ص149

(3)مجمع البیان، ج10, ص206

(4)ثواب الاعمال، ص121

(5)من لا یحضره الفقیه، ج1، ص308

(6) الاصول السته عشر، ص3

(7)تفسیرالبرهان، ج5،ص543

منبع: «قرآن درمانی روحی و جسمی، محسن آشتیانی، سید محسن موسوی»نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:


نویسنده : محمدعلي-ياوري
تاریخ : چهار شنبه 28 ارديبهشت 1395
زمان : 1:9


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.