فضیلت و خواص آیه 114 سوره مائده و برکات آن

سامانه تلاوت آیات وحی

فضیلت و خواص آیه 114 سوره مائده و برکات آن
| ادامه مطلب...

 

 

فضیلت و خواص آیه 114 سوره مائده و برکات آن

 

 

متن عربی آیه : قَالَ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ اللَّهُمَّ رَبَّنَا أَنزِلْ عَلَيْنَا مَآئِدَةً مِّنَ السَّمَاء تَكُونُ لَنَا عِيداً لِّأَوَّلِنَا وَآخِرِنَا وَآيَةً مِّنكَ وَارْزُقْنَا وَأَنتَ خَيْرُ الرَّازِقِينَ (114مائده)

 

عيسى پسرمريم [رو به آسمان كرد و ] گفت : بارخدايا، پروردگارا، از آسمان خوانى [رنگين‏] بر ما فرو فرست تا براى آغاز و انجام ما عيدى باشد، و نشانه‏اى [روشن‏] از سوى تو. و ما را روزى ده كه تو بهترين روزى دهندگانى .

          معمولاً دعاهاى قرآن با اسم « ربّ » آغاز میشود، ولى در اين آيه با دو كلمه‏ ى « الّلهم ربّنا » آمده است. شايد به خاطر اهميّت اين حادثه و پيامدهاى آن باشد .
1 -  توسّل به اولياى خداوند براى قضاى حوائج، جايز است. « قال الحواريّون يا عيسى.... قال عيسى ابن مريم اللّهم.... »
2 -  براى پيامبران، مردم تاريخ و نسل‏ها مطرح‏اند.  « لاوّلنا و آخرنا »
3 -  از نشانه‏ هاى الهى، بايد براى هميشه درس گرفت. « و آية منك  »
4 -  عيد وجشن مذهبى از نظر قرآن كار صحيحى است. « تكون لنا عيداً لاوّلنا و آخرنا » (ميلاد اولياى خدا وبعثت پيامبر، كمتر از نزول مائده آسمانى نيست )
5 -  حضرت عيسى، در دعا به جاى مسأله‏ ى خوردن، به الهى بودن مائده توجّه میكند.  « آيةً منك »
6 -  تعبيرات موهن ديگران را به صورت اصلاح شده نقل كنيم. (سؤال آنان چنين بود كه « هل يستطيع ربّك » ؟  ولى در دعا ، حضرت عيسى عليه السلام قاطعانه و براى هدفى والاتر مائده خواست و آنچه را نشانه‏ ى شك و وهن بود، حذف كرد ) .
7 -  در دعا ، خدا را با ادب كامل و با صفت مناسب با خواسته ، صدا بزنيم. ابتداى آيه « الّلهم ربّنا  » و آخر آيه « خير الرّازقين  » .
8 -  به درخواست ‏هاى مادى جهت معنوى دهيم. (حواريّون اوّلين هدف خود را خوردن و سپس اطمينان داشتن «نأكل منها و تطمئن» بيان كردند، ولى حضرت عيسى ابتدا برجا گذاشتن نشانه سرور براى تاريخ «عيداً لاوّلنا و آخرنا» سپس نشانه قدرت خداوند «وآية منك»و در مرحله سوّم مسئله رزق را مطرح فرمود«وارزقنا و انت خير الرّازقين» و بدين گونه به همه فهماند كه مسائل معنوى و اجتماعى بر مسائل گروهى و اقتصادى مقدّم است) .
9 -  به خدا توجّه كنيم و به سراغ ديگران نرويم « و انت خير الرّازقين » .

 

   توجه : چگونگی فرود آمدن مائده آسمانی را در ادامه مطلب بخوانید !!!

 

 

آثار و برکات سوره مائده :

1 -  افزایش ایمان :

از امام محمد باقر علیه السلام روایت است که ایشان فرمودند:  کسی که این سوره را در هر روز پنجشنبه بخواند، ایمانش به ظلم و ستم پوشیده نگردد و کسی را با پروردگارش شریک نسازد .

2 -  زیاد شدن روزی :

هر کس هنگام صبح قبل از تکلم ، آیه 114 سوره مائده را با بسم الله 3 بار قرائت کند روزی او در آن روز از جایی رسد که خود نیز گمان ندارد .

3 -  برآورده شدن حاجات :

روز اول بعد از نماز صبح با وضو دو رکعت نماز حاجت بخواند آنگاه تا 40روز هر روز رو به قبله 100 صلوات بفرستد و آیه 114 سوره مائده را 50 بار بخواند و در بین خواندن با کسی تکلم ننماید. این عمل در فتح امور بسیار مؤثر است .

4 -  جلوگیری از سرقت و تلف شدن مال:

از امام صادق علیه السلام نقل شده است:  هر کس که سوره مائده را بنویسد و آن را در صندوق و وسایل و پارچه های خود قرار دهد، از سرقت و تلف شدن و از بین رفتن آنها در امان خواهد ماند .  

 [ درمان با قرآن، محمدرضا کریمی، ص34 ]             

5 - ذکر قنوت :

      این آیه یکی از دعا های قرآنی است که دارای مضامین زیبا و برکات بی نظیر میباشد و بیشتر برای رفع حوائج استفاده میشود ، توصیه این هست که آیه 114 از سوره مائده را  در قنوت نماز صبح بخوانید و از خداوند بخواهید که آن روز شما را عید قرار دهد . در بعضی از کتب معنی عید در این آیه روز بدون گناه نوشته شده است . لذا  این آیه رو از قسمت « اللهم،ربنا » حفظ کنید ، درک کنید ، بعد بخوانید. به رحمت نا منتهی الهی گره از مشکلاتتون بخیریت باز میشود انشاء الله  .

{صلوات+عج}

 :: موضوعات مرتبط: فضیلت و خواص آیه 114 سوره مائده و برکات آن، ،
نویسنده : محمدعلي-ياوري
تاریخ : دو شنبه 20 تير 1394
زمان : 9:12

صفحه قبل 1 صفحه بعد


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.